נכון להיום אין כל הוכחה כי חיות מחמד יכולות להפיץ את המחלה.

 הוצאת כלבים לטיול:

יש להבחין בין כלבים של תושבים הנמצאים בבידוד לבין תושבים שלא נמצאים בבידוד.

תושבים שלא נמצאים בבידוד – ניתן לצאת עם הכלב למשך זמן קצר ובקרבת הבית תוך שמירה על הנחיות משרד הבריאות כפי שמשתנות מעת לעת (שמירה על מרחק 2 מטר, מניעת התקהלות, מרחק של 100 מטר מהבית). להשתדל להימנע ממגע של הכלב עם כלבים אחרים.

2.תושבים הנמצאים בבידוד – יש להימנע באופן מוחלט ממגע עם חיות מחמד ובן בית אחר יטפל בבעל החיים. חל איסור מוחלט על תושב בבידוד לצאת מביתו עם הכלב.

3 .מבודדים או חולים הגרים בגפם – חל איסור מוחלט על יציאה מהבית. ניתן להסדיר את יציאת הכלב על ידי מוביל, דוג ווקר בתיאום. השארת הכלב קשור ברצועה ומחסום לפיו ולקיחתו על ידי המוביל, דוג ווקר באופן מידי והחזרתו באותה דרך לבית המבודד. על מוביל הכלב להיות ממוגן באמצעות כפפות חד פעמיות ומסכה. נראה שכלב יכול לשמש כ"משטח הדבקה" לצורך העניין כמו ידית של דלת.

4.ככלל, על כל בעלי הכלבים בעיר להקפיד הקפדה יתרה על כללי ההיגיינה במגע עם הכלב, ובסביבת הכלב:
שטיפת ידיים במים וסבון לפני ואחרי מגע עם הכלב, הימנעות מנישוק הכלב ושיתוף מזון וכן ניקוי וחיטוי כלי האוכל וסביבת הכלב.

5.מכיוון שההנחיות מחייבות שהות קצרה עם הכלב מחוץ לבית – מומלץ ליצור לכלב גירויים בבית: משחק עם כדור, עצמות שונות לכרסום, משחקים שונים וכמובן המון תשומת לב (הכלבים חשים בשינוי בהרגלים ובמתח).     

6.מומלץ להימנע מכניסה והתגודדות בגינות הכלבים ברחבי העיר.

7. יודגש כי פעולות הפיקוח והאכיפה בעיר נמשכות וכן לכידת כלבים משוטטים. יש להקפיד על קשירת הכלב ברצועה בזמן הטיול ועל איסוף הצואה.

8. מומלץ ורצוי להוסיף תג שם, כיתוב על קולר הכלב וכל אמצעי זיהוי נוסף, חוץ מהשבב האלקטרוני של הכלב, על מנת לאתר במהירות את בעלי הכלב במקרה של בריחה או שוטטות.

חיסוני כלבת:

בשלב זה לא מתקיימת קבלת קהל במשרדי השירות הוטרינרי . היות ועפולה נמצאת באזור סיכון מוגבר למחלת הכלבת, חיסוני כלבת יינתנו בשרות הוטרינרי בתאום מראש תור מראש. החיסון יבוצע תוך משירה על הנחיות משרד הבריאות והחקלאות . בנוסף יש להסדיר מראש תשלום באתר פט קליק www.petclick.co.il ולהגיע כאשר רק אדם אחד מחזיק בכלב כשמחסום בפיו. שרות זה לא מיועד לבעלי כלבים חולים, הסובלים מחום מעל 38, משתעלים או הסובלים מקשיים בנשימה.
 

האכלת חתולי רחוב:

ניתן לצאת ולהאכיל חתולי רחוב בשטח ציבורי ובקרבת הבית, כל עוד עומדים בהנחיות משרד הבריאות (שמירה על מרחק של 2 מטר, יציאה לפרק זמן קצר, מניעת התקהלות) בשעות שקטות.
אין צורך באישור כלשהו בהקשר הנ"ל.
אם האכלת החתולים מתבצעת במקום מרוחק, רצוי ומומלץ לתאם בין המאכילים את מקום ושעות האכלה. במידת הצורך ניתן לפנות אל המתנדבת ילנה בטלפון 0526712789.

 

בברכה ובתקווה לימים טובים יותר,

ד"ר יואל בנט
מנהל השירות הווטרינרי העירוני 
עיריית עפולה