מוקד חירוםבעת פגיעת טיל, יתכן ויתרחש פיצוץ שיגרום לפגיעה במבנים ובתשתיות ועלול לגרום לפגיעה בבני אדם. טילים המכילים חומרים כימיים, יגרמו לפיזור חומרים רעילים העלולים לפגוע בבני אדם. ניתן להפחית את מידת הנזק בצורה משמעותית על ידי בחירת המרחב המוגן ביותר עבורך. מרחב זה יקנה לך מיגון פיזי וישמש מגן בין השוהים בו לבין ההדף והרסיסים או לבין האוויר המזוהם מבחוץ. הוכח כי אנשים ששהו בתוך מבנה מוגן נפגעו פחות מאנשים ששהו מחוץ למבנה. מומלץ לסמן ולהכין את המרחב המוגן ביותר עבורך כבר היום.

אפשרויות המיגון הקיימות

1. מרחב מוגן דירתי (ממ"ד)

המרחבים המוגנים מצויים בדרך כלל במבנים שנבנו החל משנות התשעים. למרחב המוגן הדירתי מעטפת של קירות בטון העמידים באופן מיטבי בפני הסיכונים העלולים להיווצר כתוצאה מפיצוץ קרוב. בממ"ד יש חלונות ודלתות מגן המקנים גם אטימות טובה.

2. מרחב מוגן קומתי (ממ"ק) מרחב מוגן מוסדי (ממ"מ)

בחלק קטן מהמבנים שנבנו החל משנות התשעים נבנו מרחבים מוגנים משותפים: ממ"ק או ממ"מ. מרחב מוגן קומתי (ממ"ק) ומרחב מוגן מוסדי (ממ"מ) דומים מאוד למרחב המוגן הדירתי אך נבדלים ממנו בכך שהם מיועדים למספר משפחות (מרחב מוגן קומתי) או לשוהים במבנה מוסדי (מרחב מוגן מוסדי). אחזקת הממ"ד והממ"ק חשובה בימי שגרה. הממ"ד הממ"ק או הממ"מ צריכים להיות פנויים ומוכנים לשימוש בכל עת.

3. מקלט בבניין משותף

המקלט הוא מרחב מוגן הבנוי מעל או מתחת לפני הקרקע ומיועד לאוכלוסיית כל הבניין או לאוכלוסיית אזור מגורים מסוים. למקלט מעטפת של קירות בטון העמידים בפני תוצרי פיצוץ קרוב.יש בו חלונות ודלתות מגן המקנים גם אטימות רק במידה והם מתוחזקים היטב. קיימים מקלטים הנמצאים בתוך בניינים משותפים ושייכים לרשות כלל הדיירים במבנה. אחריות האחזקה והטיפול במקלטים אלו חלים על דיירי כל אותו הבניין.

4. מקלט ציבורי

בנוסף קיימים מקלטים ציבוריים שנועדו לשרת את האוכלוסייה באותו אזור, רק בתנאי שניתן להיכנס אליהם בזמן הנתון לאזור הספציפי מרגע השמע האזעקה אחריות האחזקה, הטיפול ופתיחת המקלטים הציבוריים הוא בידיי הרשות המקומית.

5. מרחב פנימי מוגן 

מיועד למי שאין ברשותו ממ"ד, ממ"ק או מקלט שניתן להגיע אליו תוך דקה אחת מרגע השמע האזעקה. המרחב הפנימי ביותר במבנה, מרחב זמין, אליו ניתן להגיע בזמן הנתון לאזור הספציפי מרגע השמע האזעקה. על המרחב להיות בעל מינימום קירות חיצוניים, מינימום חלונות ופתחים.

איך לבחור את המרחב הפנימי המוגן?

במבנים בהם קיים ממ"ד, ממ"ק או מקלט בתוך הבניין שניתן להיכנס אליו בזמן הנתון לאזור הספציפי מרגע השמע אזעקה, יש לבחור בו כמרחב המוגן עבורך ועבור בני משפחתך. עדיין לרוב האוכלוסייה אין בתוך המרחב הביתי פתרון מיגון תקני כמו ממ"ד, ממ"ק או מקלט. בשורה של צעדים פשוטים יוכל גם מי שאין לו ממ"ד בבית לבחור מרחב פנימי מוגן ששהייה בו עשויה להציל את חייו ואת חיי בני משפחתו בעת התקפה.

נבחר את המרחב הפנימי ביותר בדירה ע"פ השלבים הבאים:

נבחר את המרחב הפנימי ביותר אליו ניתן להגיע בזמן הנתון לאזור הספציפי – זה שיש בו מינימום של קירות חיצוניים, חלונות ודלתות. אמבטיה ומטבחים אינם מומלצים בשל אריחי הקרמיקה והמראות העלולים להתנפץ כתוצאה מההדף.

פייסבוק פיקוד העורף     |     אתר האינטרנט של פיקוד העורף    |     ערוץ היוטיוב של פיקוד העורף