"זום אין" לקורונה

ביום שישי האחרון חזרו התלמידים ל"לימוד מרחוק" ובבתי הספר הכינו שורה של פעילויות מעמיקות המחדדות את אפקטיביות מיומנויות הלמידה באמצעות הזום.


מחבקים את הזום: ביום שישי האחרון, בעקבות החלטת הממשלה ומשרד החינוך, חזרו תלמידי עפולה מכיתה א' ועד י"ב ללמוד מרחוק באמצעות תוכנת "הזום" בפעם השלישית מאז פרץ לחיינו נגיף הקורונה. עבור מינהל החינוך של עיריית עפולה מדובר כבר בשיטת לימוד מוכרת ולצד ביקורות מעת לעת מצד המורים, ההורים והתלמידים, הכינו בבתי הספר השונים בעפולה פעילויות שיסייעו לתלמידים לשדרג את הלמידה מרחוק תוך הטמעה ושילוב תכנים שונים ומגוונים בהתאם לשכבת הגיל של התלמידים.

דוגמאות לפעילויות כאלה אפשר למצוא בכל בתי הספר היסודיים למשל "אלון יזרעאל" שם מקפידות המורות על שגרת בוקר המדמה פתיחת יום שגרתית והענקת חוויה של סדר והיצמדות למסגרת הוראה קבועה ופעילויות אורייניות מרחוק המקדמות את רכישת השפה הכתובה. ב"מעלות ניסים", לצד הלימוד מרחוק, נוהג לבקר הצוות החינוכי בבתי התלמידים, לסייע בלימוד ולחלק דברי מתיקה במטרה להעביר את המסר שלמרות המרחק התלמידים לא לבד. בבית הספר "מרום" מקיימים הגרלה שבועית המועברת בזום מתוך כוונה לעודד את התלמידים להשתתף ולהתמיד בשיעורים ו"בנעם מוריה" שרשם אחוזי השתתפות גבוהים של תלמידים בסגר הקודם (כ-85% התחברות לזום) ללמידה מרחוק, מקפידים לשמור על הנתונים גם בסגר הנוכחי ולהעניק לתלמידים תכנים מגוונים. 

גם בבתי הספר העל-יסודיים עושים מאמצים גדולים לעורר "עניין" בקרב התלמידים. למשל בית הספר "אורט יהודה" שולבו בסגר הקודם 13 תלמידים כמרצים בנושאים שונים הקשורים לחלל כדי לעורר יותר סקרנות בקרב כלל התלמידים וישנה כוונה לפתח גם במהלך הסגר הנוכחי פעילויות נוספות למשוך את תשומת הלב של התלמידים. בבית הספר אורט "אורן" טיפחו בסגר הקודם יותר ויותר פעילויות דיגיטליות כגון עיצוב "מסיכת קורונה" דיגיטלית או קופסאות בריחה שכללו חידות שפתרונן פותח חדרים ודלתות וירטואליות ועוד.

שובל משקל ושרית יצחק מכיתה א', ב"אלון יזרעאל" סיפרו: "בסגר השלישי אנו כבר מרגישות יחד עם כל הצוות שארגז הכלים שלנו הרבה יותר עשיר בניסיון ויכולת להתמודד עם האתגרים וכל זאת הודות למנהלת מיכל ברובן ומינהל החינוך וכן מגוון תכניות חינוכיות כגון 'מישרים', מיזם חלוקה והשאלת מחשבים לתלמידים ושיתוף הפעולה של ההורים".  

ראש מינהל החינוך, טינה ולדמן, אמרה: "אתגר הלמידה מרחוק מהווה עבור המנהלות, המורים וצוותי ההוראה הזדמנות לפתח שיטות לימוד חדשות ויצירתיות כדי למשוך את תשומת הלב של התלמידים בנסיבות הקיימות ולאפשר לתלמידים חוויית למידה משמעותית שתישמר בזיכרונם כחוויה מכוננת וחיובית".