מגבורות למצוות

80 ניצולי שואה מעפולה אשר לא זכו לעלות לתורה בגיל 13, עלו לכותל המערבי בירושלים שם חגגו את בר/בת המצווה וסגרו מעגל מרגש


עשרות שנים אחרי שהגיעו לגיל מצוות, ציינו עשרות ניצולי שואה תושבי עפולה את בת ובר המצווה שלהם בכותל המערבי בירושלים. הטקס המרגש התקיים השבוע ברחבת הכותל המערבי שם נערכו טקסי בר/בת מצווה לניצולי שואה תושבי עפולה אשר לא זכו לעלות לתורה בגיל 13 ולחגוג בת מצווה בגלל קיומה של מלחמת העולם השנייה.

במסגרת המיזם אותו מובילים הקרן למורשת הכותל המערבי, וועדת התביעות, עיריית עפולה ועמותת דור לדור, סגרו מעגל מרגש כ-80 ניצולי וניצולות שואה מעפולה. טרם יציאתם לירושלים נפגשו החוגגים ברחבת בית דור לדור עם ראש העיר אבי אלקבץ שבירך אותם ואמר: "זו היא זכות גדולה להחזיר חוב בסיסי לכל יהודי ויהודייה. היום אנו מגשימים עבורכם את טקס בר/בת המצווה לו לא זכיתם"

המשך היום היה גדוש בסיורים באתרי הקרן למורשת הכותל, טקס בר מצווה חגיגי לגברים בכותל בליווי חזן ונגן, טקס בת מצווה לנשים באולם מנהרות הכותל, ארוחת צהריים חגיגית וחלוקת תעודות.

את הסיור הובילו מנכ"ל עמותת דור לדור, יאיר כתר ורכזים בכירים בעמותה, שסיפרו על חוויה נדירה ועוצמתית: "כולנו התרגשנו יחד עם הניצולים אשר זכו למעמד מכבד וראוי לאחר כל כך הרבה שנים" אמרו. יאיר כתר, מנכ"ל דור לדור סיכם: "היום המיוחד הזה התאפשר בזכותם של הקרן למורשת הכותל המערבי, ועידת התביעות ועיריית עפולה. אנו מודים לכולם על שאפשרו לוותיקי עפולה ניצולי השואה להתכבד במעמד המיוחד הזה ולזכות מחדש בחוויית הנעורים היהודית. עוד לא אבדה תקוותינו".

ראש העיראבי אלקץב מברך את ניצולי השואה שחגגו בר מצווה