מצדיעים לגיבורי עפולה

בטקס מרגש קראה עיריית עפולה לרחוב המוביל לבית העלמין והחלקה הצבאית "שדרת גיבורי עפולה" להנצחת כל חללי העיר עפולה שנפלו מאז הקמתה.


אחד הנושאים הבולטים ביותר שביקש ראש העיר אבי אלקבץ לקדם הוא נושא הזיכרון הקולקטיבי, הנצחת הנופלים והנופלות מבני העיר והנחלת מורשתם לדורות הבאים. בין היתר הושקו תוכניות דגל עירוניות כגון "עפולה עירי" ו"מיזם הזיכרון" במסגרתם לומדים תלמידי העיר על ההיסטוריה הציונית של ראשוני עפולה ולוחמיה לאורך השנים ולומדים את סיפור חייהם של חללי עפולה, סיפור נפילתם ומסירותם למען המדינה, דרך מפגשים עם המשפחות השכולות וכל זאת במטרה לקדש ערכים של ציונות, שירות קרבי ומשמעותי, הצטיינות ונתינה למדינה.

כחלק מנושא ההנצחה החליט אלקבץ לקרוא לרחוב המוביל לחלקה הצבאית ולבית העלמין שלא נשא שם רשמי מעולם את השם 'שדרת גיבורי עפולה' לזכרם והנצחתם של כל חללי עפולה שנפלו מאז הקמת העיר. בטקס חנוכת שם הרחוב שנערך בחמישי האחרון השתתפו ראש העיר אבי אלקבץ, סגניו וחברי מועצה ורב העיר הרב שמואל דוד שאירחו את חבר הכנסת אלי כהן, מנהלת מחוז הנצחה צפון אגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון טלי קמיר-כץ, מנכ"ל ארגון יד לבנים יובל ליפקין, יו"ר יד לבנים עפולה אלי ימין, מנכ"ל ארגון אלמנות ויתומי צה"ל שלומי נחומסון, מ"מ יו"ר ארגון נכי צה"ל רפי כהן צמח, מפקד בסיס אימונים חטיבתי של חטיבת כפיר סא"ל בני קטה, סגן מפקד תחנת משטרת עפולה רב פקד אבי עייש, נציגי פיקוד העורף אל"מ ניסים תורג'מן וסא"ל במיל' דודי נחום, הורים ובני משפחות שכולות, הנהלת העירייה ותושבים.

בטקס המרגש נכח גם תושב העיר, גיבור ישראל אלי יבלונק שנפצע במלחמת יום כיפור. יבלונק דואג להנחיל כבר עשרות שנים לתלמידי העיר את העוז, הגבורה והמורשת של הנופלים והלוחמים הרבים שנותרו להתמודד עם הפציעה, בגוף ובנפש. על אומץ ליבו, קור הרוח והדבקות במשימה בעת הקרב במלחמת יום כיפור הוענק לו עיטור המופת.

בסיום הטקס שהתקיים בחלקה הצבאית יצאו הנוכחים לחשיפת שלט הרחוב והאנדרטה שהוצבה בסמוך כך שמעתה והלאה כי מי שיגיע לבית העלמין יהיה גאה בנופלים הגיבורים שנולדו וגדלו כאן בעיר עפולה.