סקר: רוב מוחץ של תושבי עפולה מקפידים לקיים הנחיות בשעת חירום ומאמינים כי התנהגות נכונה מצילה חיים

לקראת תרגיל החירום שיתקיים בשבוע הבא בעפולה השיבו תושבי העיר על סקר ממנו עלה כי רוב מוחץ של הציבור (93%) מאמינים שהתנהגות נכונה על פי ההנחיות מצילה חיים. שיעור דומה (87%) דיווחו שהם מקפידים על ביצוע כל ההנחיות בזמן חירום.


בשבוע הבא (12-14.12) יקיימו עיריית עפולה ופיקוד העורף תרגיל חירום תחת השם '360 למוכנות בחירום" שמטרתו לחשוף כמה שיותר אוכלוסיות ותושבי העיר למצב של אירוע חירום אם מדובר בהתקפת טילים, רעידות אדמה או כל אירוע חירום אחר.

עוד בטרם החל התרגיל התקיימה פגישת הכנה בהובלת ראש העיר אבי אלקבץ, מפקד הנפה בפיקוד העורף אל"מ ניסים תורג'מן, היקל"ר של העיר עפולה סא"ל במיל דודי נחום, הקב"ט העירוני אביי דג'ן, הנהלת העיר עפולה, קצינים וציגי כוחות ביטחון והצלה ואנשי מקצוע נוספים שבסופו הוצגו קווי היסוד של התרגיל והוחלט בין היתר להפיץ סקר בין תושבי העיר לבחינת הידע הקיים והחסר בקרב התושבים בנושאי חירום, מידע וזמני תגובה. מהסקר שפורסם במהלך חודש נובמבר 2022 באמצעות שאלון מקוון שהופץ ע"י הרשות עולה כי מקור המידע הנפוץ ביותר של התושבים בנושא אירועים ביטחוניים הוא ערוצי חדשות בטלוויזיה וכ-50% מהתושבים מקבלים את המידע מאחד מהכלים של העירייה כגון קבוצות וואטסאפ עירוניות או הרשתות החברתיות שבניהול העירייה. עוד עולה כי כשני שליש מהתושבים דיווחו שהם יידעו מה לעשות בעת התרעה על ירי טילים ומי שבעיקר ידעו מה לעשות הם האוכלוסייה הצעירה ביותר בגילאי 18-29 ואילו אזרחים בגילאי 60-64 הפגינו הכי פחות ידע כיצד לנהוג במצב חירום.

מחצית מהמשיבים מרגישים בטוחים במקום מגוריהם מבחינה ביטחונית ורוב המשיבים מאמינים שהתנהגות נכונה ע"פ הנחיות ההתגוננות בזמן חרום מצילה חיים (93%). שיעור דומה דיווחו שבמצבי חרום הם מקפידים על ביצוע ההנחיות (87%).

בין ההמלצות שעלו לאחר ניתוח תשובות הסקר עולה כי יש להקנות לתושבים ידע בנושאי רעידות אדמה, וכיצד לפעול בעת אירוע שכזה וכן הקניית ידע בנושאי מגפה ומתן עזרה ראשונה בעת חירום. כמו כן יש למקד את ההסברה בהנחיות ההתגוננות בעת תרחיש ירי טילים ובאפקטיביות של הכנה לחרום בקרב אוכלוסיית גילאי 60-64.

תרגיל החירום יימשך שלושה ימים (בין התאריכים 12-14.12.22) ויכלול בין היתר הדרכות לאוכלוסיות שונות ומגוונות כגון אזרחים וותיקים בשיתוף עמותת דור לדור, מועצת אזרחים וותיקים ובית אבות משלב, אוכלוסיות חלשות מיוחדות בהובלת אגף רווחה, הדרכות בבתי הספר היסודיים ועד לבתי ספר תיכונים, אוכלוסיות עולים בהובלת אגף הקליטה, שיפוץ מקלטים באמצעות פיקוד העורף ומתנדבים וכן הרצאות וסדנאות לעובדי עיריית עפולה באגפים ובמחלקות השונות. את השבוע יפתח אירוע הפנינג ענק שיעסוק בנושא חירום ויכלול דוכני מידע של פיקוד העורף, חטיבת כפיר ויחידת לוחמות מג"ב המשרתות בעפולה, הצגת כוחות ורכבי ביטחון והצלה, הצגת רכבי צמ"ה כוחות שיטור ופיקוח עירוני וכמובן מתנפחים לילדים וסדנאות לכל המשפחה.

מפקד הנפה אלמ ניסים תורגמן והיקלר של עפולה דודי נחום בלשכת ראש העיר