מיזם חדש: סטודנטים יבקרו בבתי הקשישים לבדוק שאין ליקויים בטיחותיים המסכנים אותם

מיזם חדש של עמותת 'דור לדור', המועצה לאזרחים הוותיקים ויחידת הבריאות של עיריית עפולה מבקש להתאים את סביבת המגורים ליכולת התפקודית של האוכלוסייה ולמנוע נפילות ופציעות.


בימים אלה משיקה עמותת 'דור לדור', הזרוע הביצועית של עיריית עפולה לטיפול באזרחים הוותיקים בעיר, המועצה לאזרחים וותיקים, יחידות הבריאות של העירייה באגף קהילה והיחידה למעורבות חברתית במכללת עמק יזרעאל יוצאים בימים אלה במיזם נוסף חדש שמטרתו התאמת סביבת המגורים ליכולת התפקודית של האוכלוסייה המבוגרת במטרה למנוע נפילות ופציעות.

כידוע, השכיחות לנפילה עולה ככל שהגיל עולה. נפילה בגיל המבוגר, מסתיימת פעמים רבות בשברים שמצריכים ניתוח, שיקום ארוך ובהרבה מקרים מסתיימים בנכות תמידית. כשליש מהקשישים העצמאים (65 ומעלה) וכמחצית מבני ה-80 ומעלה החיים בקהילה יחוו נפילה אחת ויותר. כמעט כחצי מהמאושפזים בעקבות נפילה לא יחזרו לחיים עצמאים, וכרבע מהם ימותו בשנה הראשונה לאחר השבר.

בגלל העובדה שמרבית הנפילות מתרחשות בבית או בסביבתו המידית, יזמו בעמותת 'דור לדור' ובעיריית עפולה מיזם חדש במסגרתו הוכשרו לפני כחודש 13 "נאמני בריאות", שמונה מתוכם סטודנטים ממכללת עמק יזרעאל שגויסו הודות לשיתוף פעולה עם היחידה למעורבות חברתית בהובלת מורן בר-טל, שיבקרו בשלב הראשון בכ-100 בתי אזרחים וותיקים ברחבי העיר ויבצעו בדיקת בטיחות במהלך החודשים הקרובים. נאמני הבטיחות יבדקו את דרך הגישה לבית, מערכת התאורה וכן מיפוי הבית עצמו ובסוף ליקויים שעלולים לגרום לנפילה או פציעה של בעלי הבית, ידווחו באופן דיגיטלי על ידי נאמני הבטיחות יועברו לטיפול צוותים מקצועיים כדי שאלה יתוקנו ולאחר מכן ישובו לביקור מעקב נוסף כדי לוודא שהליקוי טופל.

יאיר כתר, יו"ר עמותת 'דור לדור', אמר: "מדובר במיזם נוסף שאנחנו משיקים לשמירה על האזרחים הוותיקים שלנו. המטרה היא למזער עד למינימום את הסכנות לנפילה בבתי הקשישים ואחרי שנסיים את הסבב הראשון נבקר בבתים נוספים ברחבי העיר".

סטודנטית בבית של אזרחית וותיקה בעפולה.jpe