משרד התחבורה ישקיע עשרות מיליוני שקלים בתשתיות התחבורה בעפולה

משרד התחבורה, חוצה ישראל ועיריית עפולה חתמו על הסכם "רשויות השינוי" שיאפשר לשפר משמעותית את התשתיות התחבורתיות בעיר, תוך מתן עדיפות לתחבורה ציבורית ובת קיימא, ובכלל זה שבילי אופניים ומדרכות להולכי רגל.


עיריית עפולה הפכה ביום חמישי האחרון לאחת הרשויות הראשונות בישראל שחותמת עם משרד התחבורה על הסכם "רשויות השינוי" שיאפשר לשפר משמעותית את התשתיות התחבורתיות בעיר. ההסכם כולל פרויקטים תחבורתיים קצרי טווח, שיקדמו תחבורה ציבורית וחלופות לרכב הפרטי ויובילו לשינוי משמעותי במציאות התחבורתית בעיר במטרה לצמצם את השימוש ברכב הפרטי ולהפחית את הגודש בכבישים ולעודד את התושבים והתושבות לעבור לתחבורה ציבורית, אופניים והליכתיות.

במסגרת ההסכם, יוסדר מרכז העיר עפולה כאזור מוטה הולכי רגל, רוכבי אופניים ותחבורה ציבורית, עם תכנית מיתון תנועה, הקמת מדרחוב פעיל בארלוזורוב ושימור הליבה ההיסטורית, בעלות כוללת של 8.6 מיליון שקלים. כמו כן, יסללו ברחבי העיר 11 שבילי אופניים באורך כולל של 9 קילומטרים, בעלות של 35 מיליון שקלים. השבילים יסללו ברחובות רבין, חטיבת כפיר, רובע יזרעאל – בן גוריון, קהילת ציון, חנקין – מנחם בגין, חנקין, שרת, שפרינצק ירושלים, ההסתדרות ועוד.

במקביל, יסללו שני נתיבי העדפה לתחבורה הציבורית, ברחובות רבין, דובנוב וחטיבה תשע, באורך כולל של 22 קילומטרים, ובעלות של 466 מיליון שקלים. כמו כן, יוסדרו מסופים וחניונים הכוללים 740 עמדות אוטובוסים, בשטח כולל של 93 דונם, וברחבי העיר יוצבו 39 סככות חדשות ומשודרגות. תשתיות אלה יאפשרו תוספת שירות משמעותית בתחבורה הציבורית העירונית. בנוסף, יוטמעו פרויקטים טכנולוגיים לעידוד הליכתיות, שימוש באופניים ובתחבורה הציבורית, בין היתר באמצעות פרקלט והתקנת הצללה טבעית ומלאכותית.

במקביל לעפולה, נחתמו הסכמי "רשות השינוי" עם עוד שלוש רשויות טירת הכרמל, קריית מוצקין ושפרעם ובשלב הבא יחתמו הסכמים עם נהריה, אור עקיבא, בית שמש, מודיעין עלית ואופקים. עם הצלחת המיזם, משרד התחבורה ירחיב אותו לרשויות מקומיות נוספות.

ראש העיר עפולה, אבי אלקבץ, אמר: ״אנחנו שמחים להיות הרשות הראשונה שנכנסת לתכנית רשויות השינוי שיזמו במשרד התחבורה. התכנית מבטאת את החזון שלנו לחזק את מרכז העיר באמצעות שיפור והתאמת תשתית התחבורה תוך מתן העדפה לתחבורה ציבורית, שבילי אופניים והולכי רגל. אנחנו מודים לשרת התחבורה ולמשרד התחבורה, כשעפולה מתחזקת כל האזור מתחזק״.

מנכ"לית משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, מיכל פרנק: "משרד התחבורה שמח לקדם את הסכם רשות השינוי בעיר עפולה. במהלך יצירת ההסכם גילינו מנהיגות מקומית הנרתמת להובלת שינוי עבור התושבות והתושבים בעיר. מטרת ההסכם הוא לבצע אימפקט מהיר בזמן קצר בתחבורה ציבורית ולבצע פרויקטים מיידים בדגש על עידוד הלכתיות, הסדרת מרכז העיר כאזור מוטה הולכי רגל וסלילת שבילי רכיבה. ההסכם מוציא אל הפועל את חזון המשרד להיפוך הפירמידה ולשימת התושב במרכז. אני מודה לראש העיר וצוותו על השותפות להוצאת חתימת ההסכם לפועל".

מנכ"ל חוצה ישראל, דן שנבך: "מדובר בפרויקטי תשתיות ותחבורה עירוניים חדשניים, במסגרתם תוקם מעטפת תחבורתית רחבה שתשפר ותנגיש את שבילי ההליכה והרכיבה באופניים לרווחת התושבים, תוך עידוד והנגשת השימוש בתחבורה ציבורית".